Odmiana Rubin cieszy się coraz większym zainteresowaniem w Polsce wśród konsumentów ze względu na doskonały smak oraz atrakcyjność owoców. W związku z tym, pomimo wielu problemów w uprawie, rośnie też zainteresowanie tą odmianą wśród sadowników. Jak informuje Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa trudności związane z jej uprawą skłoniły autorów do przygotowania drzewek odmiany Rubin na różnych podkładkach i do oceny przydatności sadowniczej tych podkładek dla tej odmiany.
Celem badań przeprowadzonego przez ISiK była ocena przydatności 15 podkładek wegetatywnych dla odmiany jabłoni Rubin w specyficznych warunkach podgórskich i wytypowanie podkładek najbardziej przydatnych dla niej przydatnych, które mogą zastąpić stosowane dotychczas i przyczynią się do wcześniejszego wchodzenia drzew w okres owocowania oraz ich regularnego owocowania. Ograniczą też pracochłonności cięcia i formowania.
Doświadczenie założono w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym ISK w Brzeznej wiosną 2001 roku, na glebie żyznej – glinie średniej, na lekkim, południowo-zachodnim skłonie.
Jak informuje ISiK zastosowano trzy rozstawy: 3,5 x 1,0 m (2857 drzew/ha) dla P 22, P 59, P 64 (Nr 11), P 63 (Nr 9), Pb-4, M.27, P 65 (Nr 81), I-TE-G oraz 3,5 x 1,25 m (2286 drzew/ha) dla drzew na P 16, B 491, UNIMA Nr 280 i 3,5 x 1,50 m (1905 drzew/ha) dla M.9 EMLA, P 66 (Nr 365), ARM 18.
Autorzy w doświadczeniu oceniali wartość produkcyjną oraz cechy biologiczne odmiany, ze zwróceniem szczególnej uwagi na walory jakościowe owoców (wielkość, wybarwienie, ordzawienie), a także wczesność wchodzenia drzew w okres owocowania i ich plonowanie. Oceniano również wytrzymałość drzew na mróz i wrażliwość pąków kwiatowych na przymrozki wiosenne.
Jak wynika z badań ISiK wśród ocenianych podkładek największą siłę wzrostu miały drzewa na podkładce ARM 18, a najbardziej ograniczały wzrost drzew podkładki P 59, białoruska Pb-4 i czeska J-TE-G. Drzewa na podkładkach M.27, P 22 czy P 59 w większości przypadków rosły silniej niż w innych rejonach kraju. Najwyższe plony uzyskano z drzew na podkładce P 66, a najniższe na podkładce ARM 18. Drzewa na podkładkach polskiej hodowli, serii P miały wyższe wskaźniki plenności; najwyższe na P 22.
Na szczególną uwagę zasługują podkładki polskiej hodowli: P 63, P 64, P 65, P 16 i P 66, z drzew na tych podkładkach suma plonów za lata 2002-2010 znacznie przekroczyła sumę plonów zebranych z drzew na podkładce M.9.
Uzyskane wyniki potwierdziły, że w specyficznych warunkach Podkarpacia o powodzeniu uprawy danej odmiany decyduje w dużej mierze podkładka. Wskazują one na celowość szerszego wprowadzania do produkcji nowych podkładek pod jabłonie polskiej hodowli, szczególnie w trudnych warunkach podgórskich, w zależności od odmiany oraz lokalnych warunków klimatycznych i glebowych – informuje ISiK.
- źródło: inhort.pl