Jak informuje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka badania nad przydatnością różnych podkładek do ekologicznej uprawy jabłoni prowadzone były przez pięć lat. W ramach tego tematu wiosną 2005 roku założono dwa doświadczenia.
W pierwszym z nich materiałem doświadczalnym są drzewka odmiany Szampion, szczepione na czterech podkładkach wegetatywnych, o zróżnicowanej sile wzrostu: karłowej - M.9, półkarłowych P 60 i M.26 oraz na silnie rosnącej podkładce M.7. W drugim doświadczeniu przedmiotem badań są drzewa odmiany Piros szczepione na podkładkach: M.9 i M.26. W obu doświadczeniach wszystkie drzewa zostały posadzone w rozstawie - 4,0 m między rzędami i 2,0 m w rzędzie, w czterech powtórzeniach, z pięcioma drzewami na poletku.
Z przeprowadzonego przez Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa badań wynika że w 2009 roku stan zdrowotny drzew w doświadczeniach był dobry. Po zimie nie stwierdzono żadnych uszkodzeń systemu korzeniowego ani pędów. Kwitnienie drzew w obu doświadczeniach rozpoczęło się w pierwszych dniach maja. Nie stwierdzono wpływu podkładki na termin i intensywność kwitnienia drzew jabłoni. Wszystkie drzewa, niezależnie od podkładki, kwitły średnio obficie. W obu doświadczeniach zaobserwowano dość silne uszkodzenia kwiatów przez kwieciaka jabłkowca, co przy i tak niezbyt obfitym kwitnieniu, spowodowało słabe zawiązanie owoców. Wiosną 2009 roku wykonano lekkie cięcie formujące, które polegało na wycinaniu pędów nadłamanych i wyrastających z przewodnika pod zbyt ostrym kątem. Latem kontynuowano formowanie koron wrzecionowych i wycinano pojawiające się odrosty korzeniowe. Na drzewach nie notowano występowania chorób, takich jak: parch i mączniak jabłoni oraz rak drzew owocowych.
W połowie czerwca na kwaterze drzew odmiany Szampion pojawiły się w dużym nasileniu mszyce. W celu ograniczenia ich występowania zastosowano oprysk preparatem „Bioczos” z dodatkiem szarego mydła. Zabieg ten okazał się skuteczny. W terminie późniejszym nie zaobserwowano już silnego zasiedlenia drzew przez mszyce.
W 2009 roku w obu doświadczeniach zaznaczył się już wyraźny wpływ podkładki na siłę wzrostu drzew podaje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Jak wynika z obserwacji Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa najsłabszym wzrostem charakteryzowały się drzewa szczepione na podkładce M.9, a najsilniejszym te, szczepione na M.7. Drzewa na podkładce M.26 rosły wyraźnie słabiej niż drzewa na P 60. Rok 2009 był czwartym rokiem owocowania drzew.
Uzyskane plony jabłek odmiany Szampion, w zależności od podkładki, wahały się średnio od 10,0 do 12,7kg owoców z drzewa. Najlepiej plonowały drzewa najsilniej rosnące – na podkładce M.7. Z drzew na pozostałych trzech podkładkach zebrano zbliżone do siebie plony. Jakość zebranych owoców była zróżnicowana, w zależności od podkładki. Najmniejsze jabłka, ale najlepiej wybarwione uzyskano z drzew szczepionych na podkładce M.9. Największą średnią masą100 owoców charakteryzował się plon jabłek zebrany z drzew na podkładce M.26. Jabłka pochodzące z drzew na M.7 i P 60 miały zbliżone parametry jakościowe.
Badania Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa wykazały że przypadku odmiany Piros zaobserwowano wyraźnie słabsze plonowanie drzew na obu badanych podkładkach. Wpływ na to miało słabsze kwitnienie drzew i uszkodzenie kwiatów przez kwieciaka jabłkowca. Zawiązanie owoców tej odmiany było na słabym poziomie. Zebrane w jesieni plony wahały się od 3,2 do 4,9kg jabłek z drzewa. Lepszym plonowaniem wyróżniły się drzewa szczepione na podkładce M.26. Nie stwierdzono wpływu podkładki na parametry jakościowe zebranych owoców. Próbki owoców z drzew obu odmian na wszystkich badanych podkładkach zostały przekazane do Zakładu Ochrony Roślin Sadowniczych w celu oceny ich porażenia przez choroby i szkodniki.
- źródło: insad.pl