Celem prowadzonych przez ISiK (obecnie Instytut Ogrodnictwa) badań „Ocena wzrostu i owocowania kilku odmian czereśni na różnych podkładkach w warunkach Podkarpacia„ była ocena przydatności nowych odmian czereśni rosnących na różnych podkładkach do uprawy w specyficznych warunkach podgórskich Polski południowej.
Jak podaje ISiK doświadczenie założono wiosną 2000 r. w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym ISK w Brzeznej na żyznej glinie średniej, na lekkim południowozachodnim skłonie. Drzewka wszystkich odmian, na wszystkich badanych podkładkach, posadzono w rozstawie 4,0 x 2,0 m (1250 drzew/ha). W doświadczeniu oceniano cechy biologiczne oraz wartość produkcyjną czterech odmian czereśni: Burlat, Vanda, Kordia i Regina, zaszczepionych na podkładkach Gisela 5, P-HL A, P-HL B, P-HL C, Delbard 14 i Weiroot.
Podczas prowadzonych badań zwracano szczególną uwagę na walory jakościowe owoców, a także okres wchodzenia w owocowanie i ich plenność. Oceniano także wytrzymałość drzew na mróz i wrażliwość pąków kwiatowych na przymrozki wiosenne. Z drzew wszystkich odmian pierwsze owoce zebrano w trzecim roku po posadzeniu, ale wyższe plony zbierano od czwartego roku.
Jak informuje ISiK od początku prowadzenia badań najwyższą siłą wzrostu wyróżniały się drzewa Burlat, a najwyższą plennością drzewa odmiany Vanda na wszystkich badanych podkładkach. Najwyższe plony owoców wszystkich odmian uzyskiwano z drzew rosnących na podkładce Gisela 5.
W większości przypadków nie notowano istotnych różnic w wielkości owoców zbieranych z drzew danej odmiany, rosnących na różnych podkładkach.
Pod względem jakości najniżej oceniano owoce najwcześniej dojrzewającej, spośród badanych, odmiany Burlat, z której w latach 2007 i 2010 ponad 90% plonu stanowiły owoce popękane, a w pozostałych latach badań były one również w znacznym procencie uszkodzone.
W roku 2010 drzewa wszystkich odmian kwitły bardzo obficie (intensywność kwitnienia oceniono na 9 w skali 9-stopniowej), ale niesprzyjające warunki panujące w czasie kwitnienia i wzrostu zawiązków przyczyniły się do słabego zapylenia i w związku z tym słabego zawiązania owoców (ilość opadów w maju ok. 200 mm, a średnia temperatura ok. 14 stopni C).
Jak podaje ISiK najbardziej przydatną do uprawy w specyficznych warunkach glebowych i klimatycznych (> 800 mm opadów) Podkarpacia jest odmiana Vanda, ze względu na wysoką plenność i jakość owoców.
Na uwagę zasługuje również odmiana Kordia, która charakteryzuje się nieco niższą plennością, ale bardzo wysoką jakością owoców. Najmniej przydatna do uprawy w warunkach podgórskich jest Regina, ze względu na bardzo niskie plonowanie.
Oceniając badane podkładki, najwyższe plony badanych odmian uzyskiwano w większości przypadków z drzew rosnących na Gisela 5.
Badania wskazują na wysoką przydatność podkładki Gisela 5 do zakładania intensywnych sadów czereśniowych na glebach zwięzłych. Drzewa badanych odmian charakteryzowały się najwyższą plennością na tej podkładce – informuje ISiK.
- źródło: inhort.pl
Aktualnie drzewka czereśnie na podkładce Gisela 5 znajdą Państwo m.in. w szkółce:
- Gospodarstwo Szkółkarskie Małgorzata i Piotr Machaj >>>
- Szkółki & Sady Sękowscy Grzegorz Sękowski >>>
- Gospodarstwo Szkółkarskie WIECZOREK >>>
Pozostałe szkółki które posiadają w swojej ofercie drzewka na tej podkładce znajdą Państwo tutaj >>>