Jak informuje Instytut Ogrodnictwa jagoda kamczacka (Lonicera caerulea L. var. kamtschatica Sevast.), jest rośliną, która wzbudza coraz większe zainteresowanie.
Poszukiwanie nowych, atrakcyjnych gatunków spowodowało, że zaczęto sadzić plantacje o charakterze towarowym.
Produkowanie owoców tego gatunku nie jest zbyt skomplikowane, a możliwość sprzedaży jagód zarówno do bezpośredniej konsumpcji, jak i do przetwarzania podnosi jego atrakcyjność.
Skutkiem zainteresowania gatunkiem jest także prowadzenie hodowli, której celem jest otrzymanie odmian o większych owocach oraz wydłużonym terminie zbioru. Wszystkie polskie odmiany charakteryzuje wysoka odporność na choroby, wytrzymałość na mróz oraz mała skłonność dojrzewających owoców do osypywania się przed zbiorem. Ważne jest także to, że jagody nadają się do zbioru mechanicznego, zatem mogą być zbierane kombajnem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zwłaszcza w ostatnich latach, kiedy są problemy z zatrudnianiem ludzi do zbioru.
Cechą wyróżniającą polskie odmiany od zagranicznych jest w miarę równomierne dojrzewanie owoców i możliwość ich przetrzymania na krzewach, gdyż tak łatwo nie opadają.
W badaniach przeprowadzonych przez Instytut Ogrodnictwa dojrzałe jagody odmiany Wojtek można było przetrzymać na krzewach nawet o dwa tygodnie dłużej bez większych strat w zbiorach. Skutkuje to także lepszym wyrastaniem owoców i ich lepszym smakiem.
Należy pamiętać, że jagoda kamczacka jest gatunkiem obcopylnym i do zawiązywania owoców potrzebuje pyłku innej odmiany. Zatem planując zakładanie plantacji należy wybierać minimum dwie odmiany. Ważne jest aby kwitły one w tym samym terminie – podkreśla Instytut Ogrodnictwa.
Wojtek, Jolanta, Klon nr 38, Julia – to polskie odmiany jagody kamczackiej do uprawy towarowej. Czym się charakteryzują ?
Wojtek – to jedna z pierwszych odmian polskiej selekcji, która trafiły do uprawy towarowej. Krzew o pokroju kulistym, rośnie średnio-silnie i osiąga wysokość 1,5 m. Owoce tej odmiany są duże (od 1,2 do 1,6g), wydłużone (długość do 28 mm a średnica 11mm), lekko zwężone na końcach, jednolicie granatowe, z woskowym, jasnym nalotem, lekko kwaskowe. Dojrzewają w II dekadzie czerwca. Jest to odmiana plenna. Na żyznej glebie z 7-letniego krzewu zbiera się od 2,5 do 5 kg. Nadaje się do zbioru mechanicznego.
Jolanta – rośnie silnie, tworzy rozłożyste krzewy o pokroju wzniesionym, dorasta do 1,7 m wysokości. Owoce tej odmiany są duże (1,5- 1,6g), wydłużone (długość do 27mm, średnica 12mm), walcowate. Jagody mają barwę granatową z woskowym nalotem i różowymi przebarwieniami, są kwaskowo-słodkie z lekkim posmakiem goryczki. Zbiór średnio wczesny (II dekada czerwca). To odmiana plenna. Na dobrym stanowisku zbiera się od 2,5-4kg z krzewu. Nadaje się do zbioru mechanicznego.
Klon nr 38 – krzew o pokroju wzniesionym i stosunkowo luźno rozłożonych pędach, rośnie średnio-silnie, dorasta do 1,6 m wysokości. Owoce tej odmiany są duże (1,5-1,8g), wydłużone (długość owocu wynosi około 29mm a średnica 12mm), cylindryczne. Skórka owoców ma barwę granatową, pokryta jest woskowym nalotem. Miąższ aromatyczny, kwaskowo-słodki. Odmiana plenna, plon z 7-letniego krzewu od 2,5 do 4,5kg. Jagody dojrzewaj w połowie czerwca. Nadają się do zbioru mechanicznego.
Julia (Klon nr 44) – krzew rośnie umiarkowanie silnie, ma pokrój kulisty, dorasta do 1,6 m. Owoce tej odmiany są atrakcyjne, duże (1,4-1,7g), maczugowate owoce (długość do 30 mm, średnica 11 mm), zwężające się od strony szypułki. Skórka owoców jest jednolicie granatowa, z woskowym, jasnym nalotem. Jagody są aromatyczne, słodkokwaskowe. Jest to odmiana plenna o wydajności 2,8-5kg z krzewu. Warunkiem dobrego owocowania jest posadzenie roślin na dobrym stanowisku. Dojrzewa w średniej porze. To odmiana przydatna do zbioru mechanicznego.
- źródło: inhort.pl