Badania na rzecz ekologicznej produkcji owoców w ramach tematu „Dobór odmian dla ekologicznych sadów i doskonalenie ekologicznej ochrony roślin sadowniczych przed chorobami i szkodnikami” realizowane były w 2009 roku w Ekologicznym Sadzie Doświadczalnym w Nowym Dworze przez grupę pracowników naukowych i technicznych Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka.
Prowadzone prace badawcze obejmowały zarówno dobór gatunków i odmian roślin sadowniczych do ekologicznej uprawy jak również sposoby utrzymania gleby oraz zapobieganie i ochronę roślin przed chorobami, szkodnikami i chwastami w warunkach ekologicznej uprawy.
Wyniki doświadczenia „Ocena przydatności ośmiu odmian śliwy do uprawy ekologicznej.”
W doświadczeniu założonym wiosną 2004 roku oceniano przydatność do ekologicznej uprawy czterech odmian śliwy domowej (Herman, Cacanska Rana, Valjevka, Żółta Afaska) i czterech – śliwy japońskiej (Najdiena, Shiro, Vanier, Black Amber) , szczepionych na siewkach ałyczy. Drzewa posadzono w rozstawie 4,5 x 3,5 m, w czterech powtórzeniach, po pięć na poletku.
Jak informuje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w 2009 roku stan zdrowotny drzew w doświadczeniu był dobry. Podczas lustracji przeprowadzonych w czasie sezonu wegetacyjnego zaobserwowano objawy dziurkowatości liści drzew pestkowych. Liście odmian śliwy japońskiej były silniej porażane przez tę chorobę niż liście odmian śliwy domowej. Podobnie jak w poprzednich latach najwięcej objawów dziurkowatości wystąpiło na liściach odmiany Black Amber. Mszyca nie stanowiła większego problemu w tym doświadczeniu. Pojedyncze ogniska tego szkodnika obserwowano na drzewach odmian: Najdiena, Shiro, Black Amber i Cacanska Rana. Na drzewach śliw: Vanier, Herman, Żółta Afaska i Valjevka mszyca w ogóle nie wystąpiła. Po przeprowadzeniu szczegółowych obserwacji wierzchołki pędów najliczniej zasiedlone przez mszyce wycięto i usunięto z sadu.
Z badań przeprowadzonych przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa wynika, że największe pole poprzecznego przekroju pnia wśród śliw japońskich osiągnęły drzewa odmiany Shiro, a wśród śliwy domowej – drzewa odmiany Cacanska Rana. Drzewa śliwy japońskiej osiągnęły pełnię kwitnienia o kilka dni wcześniej od drzew śliwy domowej. Kwitnienie przebiegało intensywnie.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa zawiązanie owoców większości odmian było dobre, ale w drugiej dekadzie maja wystąpiły w doświadczeniu przymrozki, które spowodowały uszkodzenia zawiązków i plony były dość niskie. Jedynie drzewa odmiany Vanier plonowały na dobrym poziomie. Najmniej owoców zebrano z drzew odmiany Cacanska Rana. Z powodu deszczowej pogody utrzymującej się głównie w czasie dojrzewania wczesnych odmian śliw, ich jakość była gorsza niż w poprzednich latach. Takie warunki sprzyjały porażeniu owoców przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych (Monilinia laxa).
Najbardziej podatne na tę chorobę okazały się owoce śliwy Vanier (25%) i Black Amber (20%). W plonie odmian Shiro i Żółta Afaska było po 10% gnijących owoców. Owoce pozostałych odmian były porażane sporadycznie.
Owoce najwcześniejszych odmian śliw dojrzewały w trzeciej dekadzie lipca, a najpóźniejszych – w pierwszej dekadzie września.
Po zbiorach oceniono stopień porażenia owoców wszystkich odmian przez owocówkę śliwkóweczkę. Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa informuje, że szkodnik ten wystąpił w największym nasileniu w owocach śliwy japońskiej odmiany Vanier. Silnie porażone były też owoce śliwy japońskiej - odmiany Shiro. Uszkodzenia owoców pozostałych odmian śliwy japońskiej oraz wszystkich odmian śliwy domowej nie przekroczyło 5%.
Jak informuje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa na podstawie dotychczasowych obserwacji wydaje się, że odmiana Vanier nie będzie przydatna do sadów ekologicznych, gdyż jej owoce są corocznie silnie atakowane przez brunatną zgniliznę drzew pestkowych i przez owocówkę śliwkóweczkę.
- źródło: insad.pl