W Stacji Doświadczalnej Owoców Jagodowych w Köln-Auweiler co roku testowanych jest wiele nowych odmian truskawek. Po pierwszej kontroli prowadzonej w gruncie bez tuneli dana odmiana trafia do badań prowadzonych w tunelach w gruncie lub na rusztowaniach oraz do uprawy w gruncie z podwójnym okrywaniem.
Truskawki uprawiane są na gliniastej glebie na zagonach, ściółkowanych czarną folią. Wszystkie uprawy są nawadniane. Sadzenie wcześnie dojrzewających odmian truskawek odbywa się w pierwszym lub drugim tygodniu sierpnia. Do nasadzeń używa się przeważnie sadzonek zielonych, czasami doniczkowanych lub frigo. Obsada roślin wynosi przeważnie 4 roślin na mb, a doświadczenia zakładane są w czterech powtórzeniach po 18 roślin każde. Truskawki zazwyczaj zbierane są dwa razy w tygodniu. Uzyskane dane służą do oceny wydajności, z podziałem na klasę I i owoce poza wyborem. Jakość owoców jest oceniana pod względem smaku, wyglądu, jędrność miąższu, koloru skórki i kształtu. Doświadczenia prowadzone są zarówno w tunelach, jak i w gruncie. W przypadku upraw prowadzonych w glebie w tunelu uzyskujemy z reguły wyższy plon i większą średnią masę owoców. Odnosząc się do średniej z kilku lat, zbiory w tunelach zaczynają się o ok. dwa tygodnie wcześniej niż z upraw polowych, nawet jeśli truskawki były tam okrywane podwójną warstwą folii perforowanej czy włókniną. W regionie Kolonii zbiory truskawek zaczynają się w pierwszym tygodniu maja, niekiedy nawet w ostatnim tygodniu kwietnia.
- ‘Flair’ (hodowca firma Flevoplant), to obecnie najwcześniej dojrzewająca odmiana, plonująca od 10 do 20% słabiej niż ‘Clery’, ma smaczne, kształtne owoce, które trochę ciemnieją po zbiorze, czasami występują spękania skórki przy kielichu. Odmiana ta ma słaby system korzeniowy. Wymaga umiejętnego nawożenia mikroelementami. Coraz częściej jest to odmiana standardowo uprawiana w północnych Niemczech.
- ‘Clery’ (CIV) to wczesna, uważana już za standard w uprawie w Niemczech. Jej uprawy zakładane są zarówno w tunelach, jak i w gruncie bez osłon. Odmiana ta ma smaczne owoce, które mają wyrównaną wielkość, rośliny wykazują dobrą zdrowotność, choć w niektórych latach występują u tej odmiany większe niż u innych odmian truskawek problemy z szarą pleśnią.
- ‘Rumba’ (Freshforward), to nowa, bardzo plenna odmiana, dojrzewająca 3–4 dni po ‘Clery’, owoce wykazują dobrą odporność na deszcz. Nadaje się do uprawy w cyklu dwuletnim. Owoce mają średni smak, czasem uważany nawet za zbyt słaby. Wyróżniają się jednak bardzo ładnym wyglądem – są to bardzo błyszczące owoce. Truskawki tej odmiany są łatwe do zbioru, rośliny wykazują wysoką zdrowotność, owoce mają dobrą wielkość, odmiana ta ma również długie okno zbioru.
- ‘Garda’ (CRA-FRF) odmiana o podobnym terminie dojrzewania jak ‘Rumba’, bardzo trwałych w obrocie towarowym owocach, które mają dużą masę, odmiana ta ma bardzo wysoki wskaźnik plenności, owoce są ładne, ale mają średni smak. Rośliny tej odmiany są wrażliwe na herbicydy.
- ‘Malling Centenary’ (East Malling) to bardzo interesująca, nowa odmiana truskawek o średnim do dobrego smaku owoców. Jej truskawki mają doskonały wygląd, bardzo dobrą trwałość w obrocie towarowym. Z uwagi na jej wrażliwość na opady deszczu odmianę tę najlepiej uprawiać w tunelach. Rośliny są wrażliwe na choroby odglebowe. Dojrzewanie owoców przypada 2 do 4 dni po ‘Clery’. Odmiana ta jest rekomendowana do upraw tunelowych w glebie, jak i w systemach bezglebowych na stołach.
- ‘Fleurette’ (Flevoplant) odmiana ta dojrzewa tydzień po ‘Clery’, ma średni smak owoców, jest plenna, owoce średniej wielkości do małych, mają średni wygląd. Odmiana ta wymaga jednak jeszcze dalszych badań i obserwacji, aby móc ją w pełni dobrze ocenić.
Ludger Linnemannstöns
- źródło: Materiały konferencyjne TSW 2016