Wprowadzane od 1 lipca br. przez państwa zrzeszone w Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EAUG) - Federacje Rosyjską, Białoruś, Kazachstan, Armenie, Kirgistan, nowe wymagania fitosanitarne w przypadku niektórych roślin odnoszą się do miejsca lub pola ich uprawy. Dotyczy to w szczególności: materiału rozmnożeniowego, tj.: nasion, roślin przeznaczonych do sadzenia, sadzeniaków ziemniaka, warzyw (m. in. cebuli, marchwi, bulw ziemniaków), owoców m. in. z rodzajów Malus spp. (jabłka), Prunus spp. (śliwki, wiśnie, czereśnie, morele, brzoskwinie, nektaryny), Pyrus spp. (gruszki), Fragaria spp. (truskawka).
W celu zebrania danych niezbędnych do potwierdzenia spełnienia specjalnych wymagań fitosanitarnych, określonych w przepisach EAUG oraz potwierdzenia stanu fitosanitarnego kraju, miejsc produkcji i pól pod kątem występowania określonych organizmów szkodliwych, w składanych od dnia 1 lipca br. wnioskach o wydanie świadectw fitosanitarnych dla przesyłek roślin, dla których zostały określone wymagania szczegółowe, odnoszące się do pola lub miejsca produkcji, eksporter powinien wskazać miejsce/a ich produkcji. Dane te zapewnią możliwość identyfikacji pól/miejsc produkcji roślin, z których realizowany jest eksport do EAUG.
W sytuacjach, gdy przesyłki roślin zostały wyprodukowane w innych państwach członkowskich UE, a dla tego asortymentu zostały ustanowione wymagania specjalne w przepisach fitosanitarnych EAUG, które nie mogą być potwierdzone przez PIORiN w wyniku kontroli tych roślin, wymagane jest, aby eksporter dołączył zaświadczenie fitosanitarne wystawione przez kraj pochodzenia (Intra-EC Phytosanitary Communication Document). Analogiczne postępowanie obejmuje przesyłki, importowane z krajów trzecich, dla których wymagania specjalne powinny być potwierdzone w świadectwie fitosanitarnym, w tym wydanym tylko na potrzeby reeksportu z Polski, zgodnie z zasadami ISPM 12.
Jeżeli eksporter nie przedstawi zaświadczenia lub świadectwo fitosanitarne nie będzie zawierało informacji o spełnieniu wymagań specjalnych EAUG, a PIORiN nie będzie w stanie potwierdzić spełnienia wymagań specjalnych EAUG, świadectwo fitosanitarne dla eksportu/reeksportu nie będzie mogło być wystawione.
Szczegółowych informacji dotyczących wymagań fitosanitarnych EAUG udzielają jednostki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Nowe regulacje w odniesieniu do wymagań fitosanitarnych przy eksporcie na obszar Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej. Stosowne informacje dostępne są w języku rosyjskim oraz w języku polskim (tłumaczenie robocze Inspekcji):
- Jednolity wykaz wymagań fitosanitarnych które winny spełniać produkty i obiekty kwarantannowe na granicy celnej EAUG oraz na obszarze celnym EAUG:
- Wersja rosyjska: https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413197/cncd_06032017_157
- Wersja polska: pobierz
- Jednolity wykaz obiektów kwarantannowych (szkodników kwarantannowych) EAUG:
- Wersja rosyjska: https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413200/cncd_06032017_158
- Wersja polska: pobierz postanowienie oraz Jednolitą Listę obiektów kwarantannowych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej
- Ogólne zasady i standardy kwarantanny roślin na obszarze celnym EAUG:
- Wersja rosyjska: https://docs.eaeunion.org/docs/ru-ru/01413203/cncd_06032017_159
- Wersja polska: pobierz
Treść dokumentów jest dostępna na stronie internetowej EAUG: eaeunion.org.
- źródło: piorin.gov.pl
Przypomnijmy:
- W związku z uzyskaną informacją z Przedstawicielstwa Handlowego Federacji Rosyjskiej w Polsce o zmianie od dnia 1 lipca 2017 roku aktów normatywnych Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUAG), wymienionych poniżej, Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaleca zapoznanie się z nowymi regulacjami, które będą obowiązywały w odniesieniu do wymagań fitosanitarnych przy eksporcie na obszar Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (...). [czytaj wpis: Nowe regulacje EAUG - wymagania fitosanitarne >>>]