Badania nad jakością uzyskanych drzewek w szkółce ekologicznej były prowadzone w ramach „Badania nad poprawą efektywności produkcji ekologicznej materiału szkółkarskiego ze szczególnym uwzględnieniem roślin jagodowych” na terenie Ekologicznego Sadu Doświadczalnego w Nowym Dworze Parceli należącego do Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. Szczepana Pieniążka w Skierniewicach.
Jak informuje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa głównym celem prowadzonych prac jest opracowanie metod i sposobów produkcji ekologicznego materiału szkółkarskiego roślin sadowniczych. Wymagają tego obowiązujące przepisy, zobowiązujące przy zakładaniu sadu ekologicznego do skorzystania z materiału pochodzącego ze szkółek ekologicznych. Rok 2010 był czwartym rokiem prowadzenia prac badawczych.
W szkółce, na nowym terenie posadzono wiosną podkładki do okulizacji latem 2010 roku. I tak, dla drzew pestkowych posadzono: siewkę czereśni ptasiej, siewkę antypki, klon F12/1 i klon Colt (podkładki do produkcji czereśni i wiśni) oraz siewkę ałyczy i siewkę Węgierki Wangenheima (dla śliwy i moreli).
Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa informuje że okulizację podkładek przeprowadzono w pierwszych dniach sierpnia. Wykonano ją metodą na przystawkę (chip-budding). Wybór odmian do okulizacji został dokonany na podstawie wstępnych wyników doświadczeń odmianowych prowadzonych w Sadzie Ekologicznym. Podkładki Colt, F12/1 i siewki czereśni ptasiej zaokulizowano dwiema odmianami czereśni, zalecanymi do upraw towarowych i ekologicznych: Burlat i Summit. Na siewkach antypki zostały zaokulizowane odmiany wiśni: Debreceni Botermo i Kelleris 16, na ałyczy – morele odmian: Goldrich i Harcot oraz śliwy odmiany Diana i Cacanska Rana, a na siewkach Węgierki Wangenheima dwie odmiany śliwy: Herman i Katinka. Na przełomie września i października z zaokulizowanych podkładek zdjęto wiązadła i przeprowadzono szczegółową ocenę przyjęcia ich oczek.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa największą liczbę drzewek w stosunku do liczby okulizowanych podkładek, uzyskano dla odmian śliwy okulizowanych na siewkach ałyczy. W przypadku odmiany Cacanska Rana wydajność drzewek w stosunku do zaokulizowanych podkładek wyniosła ponad 85%. Również wysoką wydajność drzewek uzyskano dla moreli odm. Goldrich na siewce ałyczy. Okulantów śliwy szczepionych na siewkach Węgierki Wangenheima uzyskano prawie dwukrotnie mniej niż na siewkach ałyczy. Najniższą wydajność szkółkarską, podobnie jak w latach ubiegłych uzyskano dla odmian czereśni. Porównując czereśnie i wiśnie znacznie lepsze wyniki uzyskano dla wiśni. Dla okulantów wiśni odmiany Debreceni Botermo uzyskano wydajnośćogólną 72,6%. Słabszy wynik wydajności, niewiele ponad 40%, odnotowano dla odmiany Sabina.
Przeprowadzone badania wykazały, że najlepsze wyniki okulizacji uzyskano dla odmian śliwy na siewce ałyczy. Ponad połowa uzyskanych okulantów śliwy odmian Diana i Cacanska Rana została zakwalifikowana do grupy drzewek dobrze wyrośniętych. Najsłabsze jakościowo drzewka otrzymano, tak jak i w roku poprzednim, dla czereśni i wiśni.
Najlepiej wyrośnięte były drzewka dwóch odmian śliwy okulizowane na siewkach ałyczy. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa najwyższe jakościowo parametry miały okulanty odmiany Cacanska Rana, które osiągnęły wysokość 203,4cm oraz grubość ponad 15mm mierzoną około 10cm nad miejscem okulizacji. Zbliżonymi parametrami jakościowymi charakteryzowały się uzyskane w szkółce ekologicznej drzewka moreli. Śliwy okulizowane na słabo rosnącej podkładce Węgierce Wangenheima były nieznacznie „słabsze” w porównaniu do śliw na siewkach ałyczy. W przypadku okulantów czereśni i wiśni należy stwierdzić, że w warunkach szkółki ekologicznej bardzo trudno jest uzyskać zadowalającą wydajność z okulizacji i dobrej jakości drzewka.
Jak informuje Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa podobnie jak w szkółkach drzewek owocowych prowadzonych metodami konwencjonalnymi, tak i w szkółce ekologicznej zaznaczył się wpływ odmiany na jakość uzyskiwanych okulantów.
- źródło: insad.pl